Buk, który rośnie w centrum placu Pod Lipami na osiedlu Giszowiec, może być znany w całej Polsce. Drzewo, któremu nadano imię Anton, na pamiątkę projektanta osiedla Antona Uthemanna, jest jednym z 16 drzew - finalistów ogólnopolskiego konkursu Klubu Gaja - Drzewo Roku. Zapraszamy do głosowania mieszkańców regionu katowickiego i mieszkańców osiedla Giszowiec! Do konkursu drzewo zgłosiła Szkoła Podstawowa nr 51 w Katowicach-Giszowcu.

Głosy oddawane są na: www.klubgaja.pl/drzewo_roku/
PRZYJMUJEMY TYLKO DO KOŃCA CZERWCA
 Spośród 85 drzew zgłoszonych do konkursu Klubu Gaja „Drzewo Roku” z całej Polski jury konkursu wybrało 16. Są rozsiane po całym kraju. Zgłoszone przez lokalne społeczności, urzędy, organizacje i osoby indywidualne dowodzą, że drzewa mogą być doceniane, wspominane i kochane. Są ważnym elementem kultury, historii i krajobrazu.

Są to: dąb Chrobry w Białobrzegach, dąb Grot w Dęblinie, dąb Bolesław w Gościnie, lipa Drzewo Wolności w Jastrzębiu Zdroju, buk Anton w Katowicach-Giszowcu, platan w Koźminku, topola Holy w Łodzi, brzoza w Michałowie, wiąz w Poniszowicach, lipa Witula w Przyszowicach, Dąb Goduli w Rudzie Śląskiej, kasztanowiec Franek w Rydzewie, lipa w Stanicy, Jabłoń Miłości we Wrocławiu, Dąb Napoleona w Zaborze, dąb Eliasz w Żytnej.

Od ośmiu lat Klub Gaja realizuje projekt Święto Drzewa (http://klubgaja.pl/swieto_drzewa/), który owocuje bardzo różnorodnymi działaniami podejmowanymi przez kilkaset tysięcy uczestników w całej Polsce. Sadzimy nowe drzewa, ale chcemy też dbać o te, które są. Nie zawsze wizje gospodarzy i właścicieli terenów sprzyjają drzewom. Są narażane na niefachowe przycinki, dewastację lub zwykły wandalizm. Tymczasem przynoszą nam tak wiele korzyści, że powinny być pielęgnowane jak najcenniejszy skarb. Konkurs Drzewo Roku ma się do tego przyczynić.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku. Projekt został dofinansowany przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.

Informacja i zdjęcie otrzymana od klubu "Gaja"


Stowarzyszenie Giszowiec 2013